Çalışma Saatleri: 08.00 • 18.30

Garantili Rapor
Merkez Şube

TIKLA ARA

WhatsApp

 YOL TARİFİ

Garantili Rapor
Şube 2

TIKLA ARA

WhatsApp

 YOL TARİFİ

Telefon

0 (507) 844 60 71

Adres


Girne Mah. 6007 Sok. No: 8 Kahta / ADIYAMAN
Adıyaman Oto Ekspertiz

AIRBAG KONTROLÜ

hakkımızda

Aracın Airbag (Hava Yastığı) Kontrolleri

Hava yastıkları araçlarda bulunan sensörlere bağlı olarak çarpmanın etkisiyle, sişen ve araça bulunanları sert zeminlere değil de, balona çarpmasını sağlayan bir sistemdir.

Ülkemizde kazaların büyük bir kısmı, çarpma etkisi ile sert zeminlere vurarak ölmekten kaynaklanmaktadır. Son dönemlerde hava yastıklı araçların sayısının artması ile birlikt,e bu oran düşmüştür. Fakat trafikte hala hava yastığı bulunmayan araçlar dolaşmaktadır. Bu da kullananlar için ciddi tehlikeler oluşturmaktadır.

Ölümlerin büyük sebeplerinden biri de kafanın, torpidoya veya sert zemine çarpmasıdır. Hava yastığı kafayı koruyarak sert zemine çarpmasını önler. Hava yastığı küçük çarpmalarda açılmaz. 20 kilometrenin üstündeki çarpmalarda, açılma meydana gelir. Bir hava yastığı çarpmadan sonra yaklaşık 330 km hızla yerinden fırlar ve şişer. Bu olmadığı takdirde, kafa hemen sert zemine çarpar. Çünkü çarpma çok hızlı gelişmektedir.

Araç önüne çok yakın oturmadan, koltuk mesafesinin iyi ayarlanması gerekir. Çoocuklar asla önde oturtulmamalıdır. Çarpanın etkisi ile hava yastığı şiddetli bir şekilde açılacağı için, çocuklara zarar verebilir.

Emniyet kemeri takıldığında kaza durumunda, üstüne bir de hava yastığı açıldıysa, merak etmeyin zarar görme şansınız çok düşüktür. Hava yastığı var diye emniyet kemeri takmamazlık yapmayın. Hava yastığı ve emniyet kemerinin görevi, birbirinden farklıdır.

Birçok sürücü Hava Yastığını unutuyor açmıyor ya da çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmiyor. Aracınızı ekspertiz yaparken, özellikle hava yastıklarının kontrollerini yaptırmayı unutmayınız. Hava yastığı elektronik aksamları bozulmuş olabilir, hava yastığı patlamış ya da işlem görmüş olabilir. Herhangi bir olumsuzluk yaşamamanız için kontrol edilmesi gerekmektedir.

Almak İstediğiniz Aracın Güvenilir Olduğundan Emin Değil Misiniz ?
Adresimiz
Girne Mah. 6007 Sok. No: 8 Kahta / ADIYAMAN
E-mail
info@garantilirapor.com
Telefon
0 (507) 844 60 71